czwartek, 10 marca 2016

Sound of Piano

Czy są wśród Was osoby, które mimo że słuchają najróżniejszych gatunków muzycznych, od metalu, poprzez rock aż do jakiegoś techno..(pomijając muzykę całkowicie klasyczną), lubią dźwięk klawiatury pianina/fortepianu ?Dla mnie to bardzo fascynujący, piękny i trudny instrument. Odkąd poznałam twórczość Jamiego Culluma, słynnego brytyjskiego jazzmana(rok 2010), zakochałam się w tym brzmieniu. Jamie ma o tyle to do siebie, że nie tworzy klasycznej muzyki w takim słownikowym rozumieniu, a jedynie ubarwia ją o te klasyczne dźwięki i dzieki temu Jego muzyka brzmi jak brzmi, czyli fantastycznie.

Pewnie wielu Was zastanawiało się, a może i też nie, czym różni się pianino od fortepianu mimo, że w wielu językach zapisuje się je tak samo"piano" ?


Przede wszystkim fortepian jest bardziej reprezentacyjnym instrumentem, większym a co za tym idzie i głośniejszym.
Fortepian ma także więcej klawiszy, co znacznie ubarwia jego postać, ma bardziej metaliczny dźwięk i o pół tonacji wyższy od pianina.
Pianino ma ustawione klawisze w pionie a fortepian w poziomie. Różnica jest też taka, że te pierwszy jest prostszym instrumentem, dlatego od niego warto zacząć naukę.

Sama nazwa może nam też zasugerować wiele:
Forte- znaczy głośno
Piano- znaczy cicho

Fortepianów może być kilka typów; do najpopularniejszych z nich należą
- skrzydłowy

- stołowy

- pionowy(piękny ! )

- hybryda


Przechodząc szybko z instrumentalnych tematów do osób, które zasiadają przy nich, warto wspomnieć że Polska na mapie świata, bardzo wyraźnie rozstacza swoje boje.

Pianista. Czytając to słowo z kim Wam się kojarzy i kogo widziecie przed oczami ? 

Zapewne będzie to mężyzna, może być z wąsem małym, ale niekoniecznie. Ubrany w czarny frak z białą koszulą. Wiek? Około 30-45, bardzo zadbany, wiecznie wyprostowany, wyglądający na sztywniaka, ale przy grze w kluczowych momentach Jego wyraz twarzy zbliżony jest do kluczowego seksualnego momentu zwanego orgazmem; z włosami żelowo wystylizowanymi bądź "na wkurzonego szopena".


Stereotypowy pianista kojarzy się tylko z muzyką klasyczną. A prawda jest taka, że są to osoby potrafiące odnaleźć się w każdym gatunku - w muzyce poważnej, jazz, blues, muzyka rozrywkowa czy rockowa.
Dzięki umiejętności gry na fortepianie, muzyk predysponuje do gry na niemalże wszystkich instrumentach klawiszowych- jak klawesyn, syntezator czy organy.

Znani pianiści? Na pewno umiecie wymienić choćby dwóch z tej listy najbardziej znanych:
- Chopin Fryderyk (Polska)
- Paderewski Ignacy Jan (Polska)
- Zimerman Krystian ( Polska)
- Rubinstein Artur (Polska) - również jest Anton Rubinstein - nie mylić- rosyjski pianista!
- Malicki Waldemar(kojarzyć Wam się może z programów rozrywkowych) ( Polska)
- Pawlik Włodzimierz (Polska) - zdobywca Grammy 2014
- Ludwig van Beethoven (Niemcy)
- Siergiej Rachimaninov (Rosja)  
-Vladimir  Horowitz( Rosja)                                                         fot. G. Gould

- Glenn Gould- (Kanada), czyli najprzystojniejszy wśród najprzystojniejszych ;)

Aby Was choć trochę zachęcić do przesłuchania bardzo, ale to bardzo pięknej playlisty spotify, która nazywa się Peaceful Piano"Relax and include withs some profoundly beautiful piano pieces", wrzucę zdjęcia okładek płyt które posiadają te utwory. Są tak delikatne, zamyślone i tak pełne emocji w swojej prostocie, że nie można przejść obojętnie obok nich.


Tutaj daję link do playlisty. Jeżeli nie jesteś fanem ot tak słuchania takiej muzyki, to zachęcam aby zacząć choćby sprzątać, czy dokumenty układać : P
A wtedy ta muzyka być może wpadnie Ci w ucho, a taką mam nadzieję :)

Na kolejną zachętę, coś znanego. Dwa utwory. Jeden jest z filmu Amelia, czyli o dziewczynie która postanowiła uszczęśliwiać w Paryżu ludzi, gdzie trochę żałuję że obejrzałam go pare lat temu i nie do końca wydaje mi się zrozumiałam jego przekaz. I najpiękniejszy według mnie z tej playlisty czyli Ludovico Einaudi- Nuvole bianche z horroru Naznaczony jak dobrze wyczytałam, aczkolwiek internety mogą kłamać a ja się przez to mylić.

Ja tymczasem już świętuję nadchodzący weekend i nadchodzący poniedziałkowy, już mój czwarty koncert Hurts, na którego relację zapraszam Was już we wtorek (jak będę w formie) lub środę kiedy się wyśpię i ochłonę ^.^`

Enjoy!

xoxo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz